Na świecie liczba przypadków zakażeń wirusem HIV spada, w Polsce rośnie

Wg WHO na świecie w latach 1996-2021 liczba nowych zakażeń HIV spadła o 54%. Natomiast w Polsce w ostatnich latach niepokojąco rośnie. Wg Danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2022 r. zarejestrowano 2384 nowe przypadki HIV. To ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku i trzy razy więcej niż w latach 2020.

Około 30 lat temu w Polsce zarejestrowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV. Szacuje się, że od tego czasu żyje tu ok.35000 osób z HIV, z czego co druga z nich nie wie, że może być nosicielem tego wirusa. Dane NIZP PZH – PIB wskazują, że od czasu wdrożenia pierwszych badań tj. od 1985 r. do grudnia 2021, zakażenie wirusem HIV stwierdzono u 27557 osób, zachorowań na AIDS – 3868, zmarło 1448 osób – wg Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w trakcie 2021 roku w Polsce zarejestrowano 1173 nowe przypadki zakażenia HIV i 53 przypadki zachorowania na AIDS.

Test na HIV

Zakażenie wirusem HIV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. W tym czasie w badaniach podstawowych może nie być żadnych odchyleń od norm, mimo to osoba z HIV może nieświadomie zarażać. Sposobem na sprawdzenie obecności tego wirusa w organizmie jest wykonanie testu na HIV. W każdym województwie działają punkty diagnostyczne, w których można wykonać test.

Dostępny jest również Test na HIV z wymazu z ust OraQuick.

Producent: OraSure Technologies, Inc

TEST NA HIV
ORAQUICK ®
Z WYMAZU Z UST

Produkt przeznaczony dla osób pełnoletnich

KUP TEST
ikonka

Czułość testu na 100%
potwierdzona wynikami badań klinicznych

ikonka

Wynik testu otrzymujemy
już po 20 minutach

ikonka

Bez konieczności nakłuwania

Do czego służy Test OraQuick?

To domowy test diagnostyczny in vitro na obecność wirusa HIV (HIV-1 i HIV-2) w płynie dziąsłowym. Wykrywa reakcję organizmu (przeciwciała) związaną ze zwalczaniem wirusa HIV. Pozytywny wynik ma charakter wstępny i w razie potrzeby powinien zostać potwierdzony dodatkowym testem.

Jak mogę się zarazić wirusem HIV?

Do zakażenia HIV może dojść po kontakcie z krwią i niektórymi materiałami biologicznymi osoby żyjącej z wirusem HIV, potwierdzonym wynikiem badań (np. nasieniem, wydzieliną pochwową, tkankami ludzkimi) przez błony śluzowe i przez zranioną skórę. Dlatego stosunek seksualny bez zabezpieczenia z osobą żyjącą z wirusem HIV zwiększa ryzyko zachorowania. Ślina nie przenosi wirusa HIV.

Dlaczego Test OraQuick przeprowadza się na próbce płynu dziąsłowego, który znajduje się w ślinie skoro nie można się przez nią zarazić?

W ślinie osoby z pozytywnym wynikiem badania na obecność wirusa HIV znajdują się przeciwciała tego wirusa. Wytworzenie się przeciwciał jest reakcją na zwalczanie wirusa HIV, co świadczy o jego obecności w organizmie. Przeciwciała obecne w ślinie nie powodują jednak zakażenia samym wirusem HIV. Do zakażenia może dojść przy kontakcie z samym wirusem, który jest obecny w nasieku mężczyzny, wydzielinie pochwowej kobiety lub w krwi.

Kiedy wykonać Test OraQuick?

Gdy miało miejsce ryzykowne zdarzenie tj. kontakt z krwią osoby mogącej być nosicielem wirusa HIV, lub sex bez zabezpieczenia z osobą z pozytywnym wynikiem badania na obecność wirusa HIV.

Ile czasu po ryzykownym zdarzeniu należy wykonać badanie Testem OraQuick?

Ten test wykrywa infekcję wirusem HIV po 3 miesiącach od ryzykownego zdarzenia. Wykonanie tego testu przed upływem 3 miesięcy nie daje wiarygodnego wyniku.

Dlaczego Test OraQuick należy wykonać co najmniej po upływie 3 miesięcy od ryzykownego zdarzenia?

Kiedy dochodzi do infekcji wirusem HIV, organizm próbuje się przed nim bronić przez wytworzenie specjalnych przeciwciał. Można je wykryć we krwi i płynie dziąsłowym. Wytworzenie tych przeciwciał w ilości wykrywalnej dla tego testu zajmuje organizmowi do 3 miesięcy.

Dlaczego warto wykonać Test OraQuick, a nie inny?

  • Czułość testu na 100% potwierdzona wynikami badań klinicznych.

Badanie czułości przeprowadzono na podstawie świeżo pobranych próbek płynu dziąsłowego od 597 osób zarażonych wirusem HIV-1. Z 597 osób, u których stwierdzono seropozytywność za pomocą licencjonowanego testu potwierdzającego, 597 uzyskało wynik pozytywny w teście OraQuick na obecność przeciwciał przeciwko wirusom HIV-1/2. Czułość testu na obecność przeciwciał przeciwko wirusom HIV-1/2 w płynie dziąsłowym wyniosła 597/597 = 100%.

  • Wynik testu otrzymujemy już po 20 minutach.
  • Badanie jest bardzo proste do przeprowadzenia, a załączona instrukcja używania jest czytelna i zrozumiała – zawiera ilustracje przedstawiające jak krok po kroku należy wykonać badanie.
  • Test wykonuje się bezboleśnie, bez nakłucia (jak w przypadku badania z krwi), wystarczy próbka płynu dziąsłowego pobranego z ust.

FILM INSTRUKTAŻOWY